weekly rates from
€200,000
MIRAGE Yacht for Charter
Length 173' 11" (53.01m) Builder Feadship Build 1979/2020
- Guests
- 12
- Cabins
- 8
- Crew
- 14
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 8 |
|---|---|
| Twin Cabins | 4 |
| Double Cabins | 4 |
Specifications
| Builder | Feadship |
|---|---|
| Length (LOA) | 173' 11" (53.01m) |
| Year | 1979 |
| Year Refit | 2020 |
| Draft | 10' 6" (3.2m) |
| Beam | 29' 2" (8.89m) |
Toys & Tenders
- Tenders:
- (1) 2021 - 6.6m BSC with 150hp Yamaha
- (1) 2019 - 6.6m BSC with 150hp Yamaha
- Toys:
- (2) NEW 2023 Jetskis - Yamaha FX 3 seater HO Cruisers
- (3) Stand Up Paddleboards
- (1) Kayak
- Various wakeboards, wake skates, wake surf and skis
- Various inflatable towable toys
- Multiple sets of wetsuits & snorkel gear
- (8)Sets of scuba gear (Rendezvous Diving Only)
- Kitesurfing kit
- (1) Wingfoiling kit
- Dive platform off the boat deck for the more adventurous jumpers
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€200,000
High
€220,000