weekly rates from
€61,000
IMAGINE B Yacht for Charter
Length 110' 3" (33.6m) Builder Alloy Yachts Build 1993/2024
- Guests
- 7
- Cabins
- 3
- Crew
- 5
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 3 |
|---|---|
| Double Cabins | 2 |
| Triple Cabins | 1 |
| Sleeps | 7 |
Specifications
| Builder | Alloy Yachts |
|---|---|
| Length (LOA) | 110' 3" (33.6m) |
| Year | 1993 |
| Year Refit | 2024 |
| Gross Tonn. | 137 |
| Draft | 10' 6" (3.3m) |
| Beam | 25' 7" (7.8m) |
| Range | 3,600 NM |
| Location | Antigua |
Toys & Tenders
- Tender: Novurania 460 Yamaha 60HP engine
- Water Toys:
- • 5 x Stand-Up Paddleboards (1x inflatable, 1x Rescue, 2x rigid and 1x wooden board that can add a sail for windsurfing, or FOIL x WING )
- • 1 x Wing Sail x paddle
- • 2 x Canoe (1x with see-through bottom, 1x inflatable)
- • 1 x O'PEN Bic sailing dinghy
- • 1 x Foil board
- • 1 x Kneeboard
- • 2 x Wakeboard (including children size)
- • 2 x Water skis (including children size)
- • 1 x 3-seat towable sofa
- • Snorkeling equipment (adults and kids) Cressi
- • Kite-boarding equipment (for certified use only)
- • 4 set Diving ( Jacket + regulator)
- • Dive Tank Compressor
- • 3 soft Spinning fish equip
- • 2 Trolling fish equip
- • 2 sea scooter Seadoo
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€61,000
High
€73,000