Inquire for rates
HEED Yacht for Charter
Length 114' 10" (35m) Builder Azimut Yachts Build 2019
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 6
The 114’ (35m) luxury charter yacht HEED is a marvel of maritime elegance. Built in 2019, the award-winning Azimut Grande 35 is elegant and modern. With exterior design by Stefano Righini, she is strategically designed so her spaces grant guests privacy and sophistication.
HEED features a stunning Jacuzzi on the foredeck, surrounded by expansive sunpads providing an idyllic space for soaking up the sun, and a sitting area for enjoying casual meals.
The interior is a symphony of sophistication, flooded with natural light streaming through expansive windows. Beautifully designed by Salvagni Architettiand appointed with neutral finishes, the interior is a calm and relaxing space. From her sumptuous seating areas to the formal dining space, HEED is light, bright and luxurious. HEED’s interior takes inspiration from the sea with subtle pops of blue.
HEED's master cabin features a unique private balcony, extending seamlessly from the window system. It is the perfect space to enjoy a morning coffee or a moment of calm away from other guests right at the water’s edge. With accommodation for 10 guests across five staterooms, HEED is spacious and comfortable.
HEED’s bridge deck features a large dining area complete with retractable sun shade. There is a bar to enjoy your favorite cocktails and plenty of sunbeds to enjoy the Mediterranean sun. An extraordinary feature for a yacht in this category is HEED’s third deck, which provides a private space to entertain and spend wonderful moments with family.
The showstopping 37-foot Axopar Brabus enclosed chase boat with a dedicated skipper completes HEED’s offerings of luxurious amenities. She is the ultimate charter yacht, allowing you to explore all the Mediterranean has to offer. With a vast array of water toys, HEED invites guests to embark on thrilling adventures.
Highlights
- Fantastic Axopar enclosed chaseboat with a dedicated skipper
- Unique private balcony in the master cabin which extends out of the window system
- With large sitting areas in all of HEED's interior and exterior guest areas, there is a place to celebrate every occasion
- HEED's design allows for a spacious foredeck featuring a great jacuzzi, expansive sunbathing and sitting area for casual meals
- Vast array of toys including a Williams 505 diesel jet tender, and a Sea-Doo GTX 300 limited
- HEED's interior is flooded with natural light pouring through her large windows
- HEED features a third deck for ultimate privacy, which is extraordinary in this category
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Single Cabins | 4 |
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 2 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | Azimut Yachts |
|---|---|
| Model | Azimut Grande 35 Metri 2019 |
| Length (LOA) | 114' 10" (35m) |
| Year | 2019 |
| Gross Tonn. | 266 |
| Draft | 6' 4" (1.91m) |
| Beam | 24' 8" (7.5m) |
| Range | 400 NM |
| Location | Trogir, Croatia |