Inquire for rates
FREEBIRD Yacht for Charter
Length 99' 1" (30.2m) Builder Southern Wind Build 2011/2020
- Guests
- 8
- Cabins
- 4
- Crew
- 4
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
| Sleeps | 8 |
Specifications
| Builder | Southern Wind |
|---|---|
| Model | SW100RS |
| Length (LOA) | 99' 1" (30.2m) |
| Year | 2011 |
| Year Refit | 2020 |
| Gross Tonn. | 82 |
| Draft | 12' 11" (3.95m) |
| Beam | 22' (6.7m) |
| Location | Piccadilly, Antigua and Barbuda |
Toys & Tenders
- 1x 4.5m Walker Bay tender with 70hp Yamaha engine.
- 1x Tiwal inflatable sailing dinghy
- 1 x Audi electric foil board
- 1x Wing foil
- 1x 3-person inflatable kayak
- 1x 3-person towable wing
- 2 x Sup
- 1x Wakeboard with assorted boot sizes
- 1x pair of waterskis
- 2 x road bikes
- Assorted snorkelling equipment