weekly rates from
€79,000
EVA Yacht for Charter
Length 119' 10" (36.5m) Builder Tecnomar Build 2009/2023
- Guests
- 12
- Cabins
- 5
- Crew
- 6
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Tecnomar |
|---|---|
| Model | Tecnomar Velvet 36 |
| Length (LOA) | 119' 10" (36.5m) |
| Year | 2009 |
| Year Refit | 2023 |
| Gross Tonn. | 175 |
| Draft | 7' 833" (2.3m) |
| Beam | 23' 1" (7.3m) |
| Range | 700 NM |
| Location | Greece |
Toys & Tenders
- The yacht is equipped with a brand new 2025 custom made tender AB JET 390 (Rotax 170hp)
- Jet ski SEADOO SPARK TRIXX 900HO (new)
- SEABOB F5SR Lumex,
- 2 x SUP
- 2 x JOBE hotsea
- JOBE LUNAR TOWABLE for 3 persons
- Water ski combo JOBE
- Wakeboard JOBE
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€79,000
High
€89,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€79,000