weekly rates from
€47,500
ATLANTIC ENDEAVOUR Yacht for Charter
Length 111' 7" (33.5m) Builder W.A. Souter And Sons Build 1984/2014
- Guests
- 8
- Cabins
- 4
- Crew
- 6
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
| Convertible Cabins | 2 |
| Sleeps | 8 |
Specifications
| Builder | W.A. Souter And Sons |
|---|---|
| Length (LOA) | 111' 7" (33.5m) |
| Year | 1984 |
| Year Refit | 2014 |
| Gross Tonn. | 170 |
| Draft | 7' 1" (2.2m) |
| Beam | 22' 1" (6.9m) |
| Location | Antibes, France |
Toys & Tenders
- 2 x200HP Williams Jet Tender
- 1 x Jet Ski
- 1 x Jet Joil
- 1 x Seabob
- Diving equipment (rendesvous Diving only)
- Water skiis and inflatables
- Paddle board.
- May be considered by prior arrangement (location dependant):
- Mini moke car (option) with “launch to shore” crane capability
- Scuba Diving capability (tanks and compressor available)
- Helideck area (option) Robinson R22 or R44 capable
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€47,500
High
€55,000