Yacht is no longer available for charter.
Yacht is no longer available for charter.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Charter.
ASPEN ALTERNATIVE was launched by Trinity Yachts in 2010. The American shipyard combined its talents with Evan K Marshall and Sylvie Charest for interior design inspiration, and the result is a highly popular charter yacht. She can sleep up to 10 guests in five staterooms comprising a master, three doubles and a twin. Each is beautifully designed and equipped with every convenience and luxury that guests could desire. The yacht benefited from a refit in 2016, which saw her updated and improved to higher levels of excellence. With an overall length of 164' (49.99m) and a beam of 28' (8.53m), she has plenty of space inside and out on deck for luxurious living afloat. The yacht previously sailed under the name of IMAGINE. ASPEN ALTERNATIVE has a professional crew of nine.
The master stateroom extending across the full beam is undoubtedly a great draw of this yacht. It has a dressing room, his-and-hers amenities and plenty of storage space. The other private accommodations and shared social areas are also impressive. Out on deck, ASPEN ALTERNATIVE has ample deck spaces, a deck Jacuzzi, and sunbathing, lounging and dining areas offering incredible views. The yacht has powerful performance, with twin Caterpillar engines giving her a cruising speed of 18 knots, taking her to a top speed of 20 knots.
Guests can expect an adventure-filled charter with excursions to the finest Caribbean islands. ASPEN ALTERNATIVE specializes in the Bahamas, with Florida and New England also on her itineraries. Her complement of water toys includes kayaks, a wakesurf, wakeboard, water ski, waterslide, paddleboards, WaveRunners and inflatable toys. There is also snorkeling gear.
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 4 |
| Sleeps | 10 |
| Builder | Trinity Yachts |
|---|---|
| Length (LOA) | 164' (49.99m) |
| Year | 2010 |
| Year Refit | 2022 |
| Gross Tonn. | 459 |
| Draft | 7' 8" (2.34m) |
| Beam | 28' (8.53m) |
| Location | RI |
2025/2026 Season. Rates p/week + expenses
$199,000
$230,000
2026 Season. Rates p/week + expenses
$199,000
$230,000
Complete the form below and one of our experienced charter brokers will be in touch soon.