weekly rates from
$231,000
ALESSANDRA III Yacht for Charter
Length 154' 10" (47.2m) Builder Sunseeker Build 2016/2022
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 10
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 3 |
Specifications
| Builder | Sunseeker |
|---|---|
| Length (LOA) | 154' 10" (47.2m) |
| Year | 2016 |
| Year Refit | 2022 |
| Draft | 7' 437" (2.25m) |
| Beam | 30' 6" (9.3m) |
Toys & Tenders
- 10m (35ft) 345 Intrepid Nomad FE
- 2 x Yamaha VX Deluxe jetskis (2 person) New Nov 2023
- Brand new Waterslide- Winter 2024
- E-foil
- 4 x SeaBobs
- Huge, inflatable netted pool- new, winter 2024
- Kayak
- Waterskis - adult and junior double and single
- Wakeboards
- Aquapark Trampoline
- 2 x Sea Bow
- Snorkeling gear
- Fishing Gear (trolling rods, casting rods, and gear)
- Beach setup
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
$231,000
High
$259,000
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$231,000
High
$259,000