weekly rates from
€85,000
AKIRA Yacht for Charter
Length 90' (27.43m) Builder Sanlorenzo Build 2024
- Guests
- 8
- Cabins
- 4
- Crew
- 4
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 1 |
| Sleeps | 8 |
Specifications
| Builder | Sanlorenzo |
|---|---|
| Model | Sanlorenzo SD90 |
| Length (LOA) | 90' (27.43m) |
| Year | 2024 |
| Gross Tonn. | 155 |
| Draft | 3' 15" (1.87m) |
| Beam | 23' 1" (7m) |
Toys & Tenders
- 1x Wakeboard
- 1x Waterski
- 2x Paddle board
- 1x Awake board
- 1x Fliteboard
- 2x Sea Bobs F5S-R
- 2x air buddies for diving
- 1x Jet Ski Yamaha Waverunner VX Cruiser HO
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€85,000
High
€95,000