Yacht is no longer available for sale.
A+ Yacht for Sale
Length 111' (34m) Builder BENETTI YACHTS Build 2024
- Cabins
- 5
- Crew
- 7
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
In The News
Specifications
| Builder | BENETTI YACHTS |
|---|---|
| Model | 34m Oasis |
| Length (LOA) | 111' (34m) |
| Year | 2024 |
| Gross Tonn. | 265 |
| Draft | 7' (2.05m) |
| Beam | 25' (7.7m) |
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Sleeps | 11 |
| Crew Cabins | 7 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 7 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 111' (34m) |
|---|---|
| LWL | 110' (33.3m) |
| Max Draft | 7' (2.05m) |
| Fuel Tank | 6,604 g (6,604 L) |
| Fresh Water | 1,189 g (1,189 L) |
| Holding Tank | 793 g (3,001 L) |
| Gross Tonn. | 265 |
| Displacement | 200 |
Construction
| Hull Material | GRP |
|---|---|
| Hull Config | Monohull |
| Ext. Designer | Pierluigi Ausonio Naval Architecture |
| Int. Designer | Bonetti/Kozerski Architecture D.P.C |
| Cruising Speed | 12 Knots |