Asking
Inquire for price
82 OCEAN ENCLOSED Yacht for Sale
Length 82' (25.14m) Builder SUNSEEKER Build 2026
- Cabins
- 4
- Crew
- 3
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
The 82 Ocean Enclosed offers the same expansive layout as the open version, enhanced with additional protection and climate versatility. Designed for year-round cruising in a wide range of conditions, she maintains generous social spaces and a refined interior while increasing comfort and usability in varied climates.
\n
In The News
Specifications
| Builder | SUNSEEKER |
|---|---|
| Model | 82 Ocean Enclosed |
| Length (LOA) | 82' (25.14m) |
| Year | 2026 |
| Draft | 7' (1.85m) |
| Beam | 21' (6.55m) |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Sleeps | 8 |
| Heads | 5 |
| Crew Cabins | 3 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 3 |
| Capt. Quarters | Yes |
Dimensions & Capacity
| LOA | 82' (25.14m) |
|---|---|
| Max Draft | 7' (1.85m) |
| Fuel Tank | 2,245 g (2,245 L) |
| Fresh Water | 396 g (396 L) |
| Displacement | 164,531 |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|