Asking
$615,000
8 PACK Yacht for Sale
Length 40' (12.19m) Builder Invincible Build 2019
The 2019 Invincible Catamaran Platinum edition powered by Mercury Verado 350hp motors is the perfect fishing and diving machine. This boat is captained maintained with an open check book and comes complete with an intensive spare parts list. A full array of Garmin electronics and brand new carbon fiber outriggers complement this stunning catamaran.
Highlights
- Highly-customized catamaran with quad Mercury 350 hp
- Garmin electronics package
- Built-in bait tanks in transom
- New carbon fiber outriggers
- Extensive list of spare parts is included
- Joystick steering
- Great tow tender with custom stainless towing eyes
- Custom navy blue hull
In The News
Specifications
| Builder | Invincible |
|---|---|
| Model | Catamaran |
| Length (LOA) | 40' (12.19m) |
| Year | 2019 |
| Gross Tonn. | 7 |
| Draft | 3' 6" (1.07m) |
| Beam | 12' (3.66m) |
| Range | 600 NM |
| Location | Newport Beach, United States |
Accommodations
| Capt. Quarters | No |
|---|
Dimensions & Capacity
| LOA | 40' (12.19m) |
|---|---|
| Min Draft | 3' (0.91m) |
| Max Draft | 3' 6" (1.07m) |
| Fuel Tank | 640 g (2,422 L) |
| Fresh Water | 82 g (310 L) |
| Holding Tank | 10 g (37 L) |
| Gross Tonn. | 7 |
| Displacement | 15,000 |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|---|
| Hull Config | Catamaran |
| Max Speed | 70 Knots |
| Cruising Speed | 50 Knots |
| Range | 600 NM |
| Stabilizers | None |
Engines (x4)
| Engine Make | Mercury |
|---|---|
| Engine Model | Verado |
| Engine Year | 2019 |
| Engine Type | Outboard |
| Power HP | 350 |
| Power KW | 0 |
| Fuel Type | Gas/Petrol |