Asking
Inquire for price
7809 Yacht for Sale
Length 78' (23.77m) Builder AQUITALIA YACHTS Build 2026
- Cabins
- 4
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
2026 Aquitalia Yachts 78' Flybridge
In The News
Specifications
| Builder | AQUITALIA YACHTS |
|---|---|
| Model | 78 Flybridge |
| Length (LOA) | 78' (23.77m) |
| Year | 2026 |
| Gross Tonn. | 120,000 |
| Draft | 5' (1.52m) |
| Beam | 20' (6.09m) |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Sleeps | 10 |
| Heads | 4 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 78' (23.77m) |
|---|---|
| Min Draft | 5' (1.24m) |
| Max Draft | 5' (1.52m) |
| Fuel Tank | 1,320 g (1,320 L) |
| Fresh Water | 185 g (185 L) |
| Holding Tank | 180 g (681 L) |
| Gross Tonn. | 120,000 |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|---|
| Hull Config | Semi-Displacement |
| Cruising Speed | 17 Knots |