Asking
Inquire for price
2026 YYACHTS Y7 Yacht for Sale
Length 77' (23.46m) Builder YYACHTS Build 2026
- Cabins
- 3
- Crew
- 2
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Y7 delivers remarkable sailing qualities by virtue of a lightweight, carbon hull and a generous sail plan, ghosting along in even the lightest breezes.
Designed as a luxury yacht she can be configured for family sailing, racing or extended cruising, she is easily handled with a small crew; even single-handed.
Interior layouts are tailored to the owner’s wishes.
Please contact our office in Mystic, CT to discuss all the options and other details.
YYachts has a range of models from 60 ft to 100 ft.
In The News
Specifications
| Builder | YYACHTS |
|---|---|
| Model | Y7 |
| Length (LOA) | 77' (23.46m) |
| Year | 2026 |
| Draft | 12' (3.63m) |
| Beam | 25' (7.64m) |
Accommodations
| Staterooms | 3 |
|---|---|
| Sleeps | 6 |
| Heads | 3 |
| Crew Cabins | 2 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 2 |
| Capt. Quarters | Yes |
Dimensions & Capacity
| LOA | 77' (23.46m) |
|---|---|
| LWL | 73' (22.02m) |
| Max Draft | 12' (3.63m) |
| Fuel Tank | 211 g (211 L) |
| Fresh Water | 211 g (211 L) |
| Holding Tank | 48 g (180 L) |
Construction
| Hull Material | Carbon Fiber |
|---|---|
| Hull Config | Deep Fin |