Asking
$4,995,000
2017 AZIMUT 30 METRI Yacht for Sale
Length 95' (28.95m) Builder AZIMUT YACHTS Build 2017
- Cabins
- 5
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
The seller is ready on this pristine with very low hours: 2017 Azimut 95 Raised PilotHouse. This is an example of perfection with too many custom features and upgrades to list.
- 5 cabin layout with the master located on the main deck
- Hull & superstructure painted in Awlcraft 2000 - 2019
- Garage transforms in beach club
- US Specifications
- ASEA Power Converter
- CMC Electric Stabilizers
In The News
Specifications
| Builder | AZIMUT YACHTS |
|---|---|
| Length (LOA) | 95' (28.95m) |
| Year | 2017 |
| Beam | 22' (6.85m) |
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|
Dimensions & Capacity
| LOA | 95' (28.95m) |
|---|---|
| Fuel Tank | 3,170 g (3,170 L) |
| Fresh Water | 476 g (476 L) |
| Holding Tank | 291 g (1,101 L) |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|---|
| Cruising Speed | 23 Knots |