Yacht is no longer available for sale.
100 TERRACE ON-ORDER Yacht for Sale
Length 100' (30.47m) Builder MAJESTY YACHTS Build 2027
- Cabins
- 5
- Crew
- 5
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
In The News
Specifications
| Builder | MAJESTY YACHTS |
|---|---|
| Model | 100 Terrace |
| Length (LOA) | 100' (30.47m) |
| Year | 2027 |
| Gross Tonn. | 199 |
| Draft | 7' (1.98m) |
| Beam | 23' (7.28m) |
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Sleeps | 10 |
| Heads | 6 |
| Crew Cabins | 5 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 5 |
| Capt. Quarters | Yes |
Dimensions & Capacity
| LOA | 100' (30.47m) |
|---|---|
| Max Draft | 7' (1.98m) |
| Fuel Tank | 4,000 g (4,000 L) |
| Fresh Water | 800 g (800 L) |
| Gross Tonn. | 199 |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|