Inquire for rates
YERSIN Yacht for Charter
Length 251' 7" (77.6m) Builder Piriou Build 2015
- Guests
- 18
- Cabins
- 8
- Crew
- 22
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 8 |
|---|---|
| Single Cabins | 1 |
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
| Triple Cabins | 2 |
| Convertible Cabins | 6 |
| Sleeps | 18 |
Specifications
| Builder | Piriou |
|---|---|
| Length (LOA) | 251' 7" (77.6m) |
| Year | 2015 |
| Gross Tonn. | 2,198 |
| Draft | 14' 1" (4.5m) |
| Beam | 42' 1" (13m) |
| Range | 12,000 NM |
| Location | Deshaies, Guadeloupe |
Toys & Tenders
- Comprehensive functional range of tenders:
- Wajer Osprey 37 (11m/37’): with cabin, radar equipped with a chart plotter navigation system.
- 2 x Hurricanes Zodiacs.
- Milpro RIBS (7.5M/24’): core-foam-filled reinforced hulls with 2 x Volvo Penta D4 300 kW engines
- 2 x Zodiac AKA F53 ribs Marine with 3 x Yamaha 4T 60 cv direct drive, best recommended for beach landings in ice
- 1 Polyvalent Munson landing craft (7.3M/24’): Aluminium with 2 x Volvo Penta D4 - 300 kW engines, radar equipped with chart plotter navigation system -
- Dedicated dive center : Diving room with 10 x Cold water diving (or snorkelling)
- Selection of Inflatable towable buoys
- 4 x Stand Up Paddle Boards
- 2 x Kayaks (doubles)
- 2 Kayaks Hobicats.
- Selection of Water skis, wakeboards & snorkelling.
- 1 Tiwall small sailing inflatable boat (1 person).