weekly rates from
€73,500
NORTH WIND Yacht for Charter
Length 144' 4" (44m) Builder Sokmen Kardesler Build 2023
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 8
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 4 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | Sokmen Kardesler |
|---|---|
| Length (LOA) | 144' 4" (44m) |
| Year | 2023 |
| Gross Tonn. | 290 |
| Draft | 9' 1" (3.3m) |
| Beam | 31' 1" (9.5m) |
Toys & Tenders
- Service tender Northstar 4.80 with 100hp Honda outboard
- Northstar Orion 7 mt with 250hp Honda outboard
- 2 Jet ski, 3 seat inflatable, 2 SUP, 2 kayak, water ski (2 adults and 1 children), 2 wakeboard, 1 bike board, efoil (on request at extra charge).
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€73,500
High
€96,250