weekly rates from
€17,500
MEDUSA Yacht for Charter
Length 70' 10" (21.6m) Builder Azimut Yachts Build 2005/2019
- Guests
- 8
- Cabins
- 3
- Crew
- 4
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 3 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
| Convertible Cabins | 1 |
| Sleeps | 8 |
Specifications
| Builder | Azimut Yachts |
|---|---|
| Length (LOA) | 70' 10" (21.6m) |
| Year | 2005 |
| Year Refit | 2019 |
| Draft | 4' 93" (1.45m) |
| Beam | 17' 1" (5.4m) |
Toys & Tenders
- 1 x Brig tender with YAMAHA 50 hp Outboard Engine
- 1 x Jet Ski Sea Doo Spark 2022
- 1 x Sea Scooter Yamaha 500L
- 2 x Tubes
- 1 x Water-Ski
- 1 x Mono Ski
- 1 x Paddle Board (SUP)
- Basic Snorkeling gear and Fishing equipment.
Winter Rates
2025/2026 Season. Rates p/week + expenses
€17,500
Cruising Regions
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€17,500
High
€19,500