weekly rates from
€160,000
MAGENTA M Yacht for Charter
Length 140' 9" (42.9m) Builder CRN Ancona Build 2001/2024
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 10
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
Specifications
| Builder | CRN Ancona |
|---|---|
| Length (LOA) | 140' 9" (42.9m) |
| Year | 2001 |
| Year Refit | 2024 |
| Draft | 8' 227" (2.5m) |
| Beam | 27' 7" (8.4m) |
Toys & Tenders
- ►►APPROVED RYA SCHOOL
- ►►TENDERS:
- 38ft Suntop fully specced Axopar with twin 350 mercury Verado V8 engines
- 5m RIB
- ►►TOYS:
- • 2 Seabobs F5
- • 1 Jet ski seadoo RXPS 300 - the yacht is an approved RYA school and can issue jet ski licences
- • 1 Jobe rocket boots/flyboard
- • 2 Jobe Stand Up Paddle Boards
- • 2 Jobe brabus Stand Up Paddle Boards
- • 2 Wake boards
- • 1 Wake skate
- • Water skis for children and adults
- • 1 inflatable couch ( 4 person)
- • 1 inflatable banana ( 6 person)
- • 2 inflatable tube ( 1 person)
- • 1 inflatable trampoline
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€160,000
High
€180,000