weekly rates from
€130,000
LAFAYETTE Yacht for Charter
Length 116' 6" (35.5m) Builder Permare Build 2024
- Guests
- 50
- Cabins
- 5
- Crew
- 6
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 2 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | Permare |
|---|---|
| Model | Amer 120 |
| Length (LOA) | 116' 6" (35.5m) |
| Year | 2024 |
| Gross Tonn. | 247 |
| Draft | 6' 1" (2.1m) |
| Beam | 24' 1" (7.4m) |
Toys & Tenders
- Tender:
- Williams 5,05m semi rigid, inboard engine information TBC. The tender can carry 5 guests and 1 crew member at one time.
- Toys:
- 4 x Sublu underwater hand-held scooters
- 2 x inflatable paddle boards
- 1 x electric jet surf
- 1 x pair of waterskis
- 1 x monoski
- 1 x wakeboard Snorkeling gear for adults and children
- 1 x Towable 4 seater fly sofa
- 2 x rigid paddle boards.
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€130,000
High
€150,000
Cruising Regions
- West Mediterranean
- Monaco
- French Riviera
- Corsica
- Ibiza
- Balearic Islands
- Italian Riviera