weekly rates from
€300,000
ALULIM Yacht for Charter
Length 170' 1" (52m) Builder Sanlorenzo Build 2018/2023
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 11
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 4 |
Specifications
| Builder | Sanlorenzo |
|---|---|
| Model | Sanlorenzo 52 Steel |
| Length (LOA) | 170' 1" (52m) |
| Year | 2018 |
| Year Refit | 2023 |
| Gross Tonn. | 499 |
| Draft | 9' 1" (2.9m) |
| Beam | 31' 2" (9.45m) |
| Range | 4,000 NM |
| Location | La Spezia, Italy |
Toys & Tenders
- Tender: 7.5m Limousine
- Toys:
- -1 waverunner Seadoo Spark custom 2 seater*
- -1 waverunner Seadoo GTX 230 3 seater*
- -2 Seabobs F5S
- -1 e-foil
- -2 Paddle boards, Wattsup silver 11'6
- -1 pedal paddle Hobie Mirage eclipse stand ip
- -1 Kayak, Itiwit touring 100 2 seater
- -1 Kayak Hobie Mirage Passeport 12.0 (for fishing)
- -Towable inflatables
- -1 wakeboard Jobe 138cm
- -1 pair of waterskis Obrian Jr.Celebrity 58
- -1 pair of waterskis Obrien Jr.Celebritu 64
- -1 pair of waterskis Wakestar trainers 104cm for children
- -1 inflatable stern platform Nautibuoy
- -Fishing gear
- -Selection of masks and snorkels
- *the use of these machines by charterers requires appropriate license for the country they are operated in.
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€300,000
High
€320,000