weekly rates from
€112,000
HALAS 71 Yacht for Charter
Length 171' 7" (52.3m) Builder Fairfield Shipping Co. Build 1914/2016
- Guests
- 24
- Cabins
- 12
- Crew
- 16
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 12 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 10 |
Specifications
| Builder | Fairfield Shipping Co. |
|---|---|
| Length (LOA) | 171' 7" (52.3m) |
| Year | 1914 |
| Year Refit | 2016 |
| Draft | 12' 143" (3.7m) |
| Beam | 30' 10" (9.4m) |
Toys & Tenders
- - NorthStar 5.60 m RIB with 150 hp Yamaha outboard
- - NorthStar 6.20 m RIB with 200 hp Yamaha outboard
- - 2 Canoes (2 people)
- - Windsurf
- - Paddleboard
- - Water skiing
- - Wakeboard, kneeboard
- - Hamburger - Grim x 2
- - Mable
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€112,000
High
€129,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€112,000