weekly rates from
€85,000
ESMERALDA OF THE SEAS Yacht for Charter
Length 96' 9" (29.5m) Builder Monte Carlo Yachts Build 2018/2023
- Guests
- 11
- Cabins
- 5
- Crew
- 4
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 2 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | Monte Carlo Yachts |
|---|---|
| Model | MCY 96 |
| Length (LOA) | 96' 9" (29.5m) |
| Year | 2018 |
| Year Refit | 2023 |
| Gross Tonn. | 119 |
| Draft | 6' 11" (2.1m) |
| Beam | 22' 9" (6.94m) |
| Location | France |
| Classification | 96435 |
Toys & Tenders
- TenderJet Williams 445, Water skis, Wakeboard, 2 Paddles, Snorkeling equipment, 2 Seabobs F5S, 1 Tablet 3 persons.
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€85,000
High
€95,000