weekly rates from
€105,000
DRAGON Yacht for Charter
Length 121' (36.88m) Builder Couach Build 2010/2017
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 8
In 2009, Couach yachts launched the 38.88-meter DRAGON. Sleek and sophisticated, DRAGON exudes modern elegance.
DRAGON accommodates 12 guests in six staterooms, including an on-deck master forward with en-suite facilities and a Spa Pool, three double staterooms, two twin cabins and 1 Pullman. Her modern main salon is spacious and comfortable. Her flybridge is a favorite space on board with a bar and ample lounge spaces. She also has an array of alfresco dining options. DRAGON’s large swim platform is perfectly situated for guests to get in on the water toy action.
DRAGON is slick and quick, able to cruise between 26 and 30 knots.
Highlights
- Modern and stylish
- Large swim platform for water toy access
- Extremely quick cruiser
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 4 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Couach |
|---|---|
| Model | Couach Yachts 3700 Fly |
| Length (LOA) | 121' (36.88m) |
| Year | 2010 |
| Year Refit | 2017 |
| Gross Tonn. | 195 |
| Draft | 7' 5" (2.26m) |
| Beam | 24' (7.32m) |
| Location | Greece |
Toys & Tenders
- 1 x Novurania Equator 540 LP inflatable tender Volvo Penta D3-190 hp
- 1 x Novurania 430 DL O/B Yamaha F70 – 70 hp
- 1 x Sea Doo Spark Trixx (3-seater) - 90 hp
- 1 x Seabob F5s
- 1 x Seabob F9
- 2 x Sets of Waterskis (Adult)
- 1 x Sets of Waterskis (Teenager’s/Women’s)
- 1 X Set of Waterskis (Children)
- 1 x Pro Monoski
- 1 x Wakeboard
- 2 x Paddleboards
- 1 x Jobe Sea Esta sofa tube ( 3-seater )
- 1 x Jobe Laid back Lounge relax (4-seater)
- 1 x Jobe Chaser banana (3-seater )
- 1 x Jobe Sonar sofa tube (4-seater
- 1 x Spitfire Conelly Tube
- 1 x Wakesurf Conelly
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€105,000
High
€115,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€105,000