weekly rates from
€230,000
BOMBAY Yacht for Charter
Length 164' 1" (49.8m) Builder Benetti Build 2016/2023
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 11
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
Specifications
| Builder | Benetti |
|---|---|
| Model | Benetti FB800 series |
| Length (LOA) | 164' 1" (49.8m) |
| Year | 2016 |
| Year Refit | 2023 |
| Gross Tonn. | 487 |
| Draft | 6' 1" (2.7m) |
| Beam | 30' 1" (9.26m) |
| Range | 6,000 NM |
| Location | La Seyne-sur-Mer, France |
| Classification | ABS ✠ A1 Commercial Yachting Service, E, ✠ AMS |
Toys & Tenders
- ►► TOYS
- • 2 x SeaDoo jet skis (sit down)
- • 1 x JetSurf Hoverboard
- • 2 x Seabobs
- • 2 x SUPs
- • 1 x Wakeboard
- • Water Skis for children and adults
- • Inflatables / Towables - Large number of various doughnuts / sofas / banana / for individuals up to 4 adults
- • Golf FUNAIR Gold green and pitching mat.
- • ELEVATE YOUR GOLF GAME: Cutting-edge launch monitor technology provides true-to-life data and analytics. With the SeaDriveCX, you can now play world class golf courses from the deck of BOMBAY.
- • Snorkeling gear
- ►► TENDER
- Axopar Chase Boat
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€230,000
High
€265,000
Cruising Regions
- Malta
- Sicily
- Italian Riviera
- Amalfi Coast
- West Mediterranean
- Monaco
- French Riviera
- Ibiza
- Balearic Islands
- Corsica