weekly rates from
€39,000
BLACK SWAN Yacht for Charter
Length 132' 10" (40.2m) Builder Camper & Nicholsons Build 1899/2018
- Guests
- 10
- Cabins
- 4
- Crew
- 6
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Twin Cabins | 3 |
| Double Cabins | 4 |
| Convertible Cabins | 2 |
| Sleeps | 8 |
Specifications
| Builder | Camper & Nicholsons |
|---|---|
| Length (LOA) | 132' 10" (40.2m) |
| Year | 1899 |
| Year Refit | 2018 |
| Gross Tonn. | 104 |
| Draft | 13' 5" (4.1m) |
| Beam | 20' 3" (6.18m) |
| Range | 700 NM |
| Location | Italy |
Toys & Tenders
- Tenders:
- 1x 4.20m tender for crew members with a 50hp outboard engine.
- 1x 4.20m tender for guests (with License only) with a 25hp outboard engine.
- Toys:
- 2x SUP boards.
- 1x Wake board
- 2x Seascooters JOBE
- 1x bathing platform (4x2m)
- Various snorkeling equipment & lifejackets
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€39,000
High
€49,000
Cruising Regions
- Italian Riviera
- West Mediterranean
- Monaco
- French Riviera
- Ibiza
- Balearic Islands
- Corsica