weekly rates from
€125,000
AETERNA Yacht for Charter
Length 174' 10" (53.28m) Builder Radez Build 2020/2024
- Guests
- 60
- Cabins
- 10
- Crew
- 12
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 10 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 8 |
| Sleeps | 20 |
Specifications
| Builder | Radez |
|---|---|
| Length (LOA) | 174' 10" (53.28m) |
| Year | 2020 |
| Year Refit | 2024 |
| Gross Tonn. | 499 |
| Draft | 9' 1" (3.5m) |
| Beam | 28' 3" (8.6m) |
Toys & Tenders
- Tenders:
- 8.7m MV Marine Mito 29T tender with 2 x Mercury 200hp engines
- 5m Brig tender with Yamaha 60hp
- Toys:
- Extendable platform
- Inflatable sea pool (netted)
- 2 x Sea-Doo jetskis
- 2 x Seabobs F5 S
- 1 x eFoil
- 1 x electric paddleboard
- 6 x stand up paddleboards
- 2 x inflatable kayaks
- 2 x water skis (1 x adult / 1 x junior)
- 2 x wakeboards (1 x adult / 1 x junior)
- Ringo ride
- Banana ride
- 20 x snorkelling equipment
- 10 x fishing equipment
- Beach set up
- 6 x Floating mattress
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€125,000
High
€175,000