Yacht is no longer available for sale.
95 MY Yacht for Sale
Length 96' (29.41m) Builder PRINCESS YACHTS Build 2010
- Cabins
- 5
- Crew
- 5
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
In The News
Specifications
| Builder | PRINCESS YACHTS |
|---|---|
| Model | 95 MOTOR YACHT |
| Length (LOA) | 96' (29.41m) |
| Year | 2010 |
| Gross Tonn. | 94 |
| Draft | 7' (1.84m) |
| Beam | 23' (7.06m) |
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Sleeps | 10 |
| Heads | 5 |
| Crew Cabins | 5 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 5 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 96' (29.41m) |
|---|---|
| Max Draft | 7' (1.84m) |
| Fuel Tank | 2,510 g (9,500 L) |
| Fresh Water | 380 g (1,440 L) |
| Holding Tank | 98 g (370 L) |
| Gross Tonn. | 94 |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|---|
| Hull Config | Monohull |
| Ext. Designer | Bernard Olesinski |
| Int. Designer | Princess |
| Cruising Speed | 20 Knots |