Asking
Inquire for price
90 OCEAN ENCLOSED Yacht for Sale
Length 88' (27.1m) Builder SUNSEEKER Build 2026
- Cabins
- 5
- Crew
- 4
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
The 90 Ocean Enclosed enhances the Ocean series concept with increased weather protection and versatility. Offering generous living areas, refined accommodations, and strong cruising capability, she is well suited for owners seeking space, comfort, and adaptability across seasons and cruising grounds.
\n
In The News
Specifications
| Builder | SUNSEEKER |
|---|---|
| Model | 90 Ocean Enclosed |
| Length (LOA) | 88' (27.1m) |
| Year | 2026 |
| Gross Tonn. | 1,083 |
| Draft | 10' (2.78m) |
| Beam | 30' (9.39m) |
| Range | 3,800 NM |
| Location | United States |
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Sleeps | 10 |
| Heads | 6 |
| Crew Cabins | 4 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 4 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 88' (27.1m) |
|---|---|
| Min Draft | 3' (0.83m) |
| Max Draft | 10' (2.78m) |
| Fuel Tank | 39,634 g (39,634 L) |
| Fresh Water | 3,170 g (3,170 L) |
| Holding Tank | 793 g (3,001 L) |
| Gross Tonn. | 1,083 |
| Displacement | 79,300 |
Construction
| Hull Material | GRP |
|---|---|
| Int. Designer | Sunseeker International |
| Cruising Speed | 16 Knots |
| Range | 3,800 NM |