Yacht is no longer available for sale.
4K Yacht for Sale
Length 130' (39.78m) Builder ABEKING & RASMUSSEN Build 2002
- Cabins
- 3
- Crew
- 5
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Amenities
In The News
Specifications
| Builder | ABEKING & RASMUSSEN |
|---|---|
| Length (LOA) | 130' (39.78m) |
| Year | 2002 |
| Gross Tonn. | 188 |
| Draft | 20' (5.9m) |
| Beam | 27' (8.38m) |
Accommodations
| Staterooms | 3 |
|---|---|
| Sleeps | 6 |
| Crew Cabins | 5 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 5 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 130' (39.78m) |
|---|---|
| Min Draft | 14' (4.1m) |
| Max Draft | 20' (5.9m) |
| Fuel Tank | 3,350 g (12,680 L) |
| Fresh Water | 967 g (3,660 L) |
| Gross Tonn. | 188 |
| Displacement | 156 |
Construction
| Hull Material | Aluminum |
|---|---|
| Hull Config | Monohull |
| Ext. Designer | Tripp Design |
| Int. Designer | Nauta Yachts |