Yacht is no longer available for sale.
2024 ALPHA CUSTOM YACHT SQUALO 100 Yacht for Sale
Length 98' (30.02m) Builder ALPHA Build 2024
- Cabins
- 5
- Crew
- 5
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
In The News
Specifications
| Builder | ALPHA |
|---|---|
| Model | Squalo 100 |
| Length (LOA) | 98' (30.02m) |
| Year | 2024 |
| Draft | 6' (1.77m) |
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Sleeps | 10 |
| Heads | 7 |
| Crew Cabins | 5 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 5 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 98' (30.02m) |
|---|---|
| LWL | 86' (26.06m) |
| Max Draft | 6' (1.77m) |
| Fuel Tank | 3,830 g (3,830 L) |
| Fresh Water | 977 g (977 L) |
| Holding Tank | 686 g (2,596 L) |
| Displacement | 279,987 |
Construction
| Hull Material | GRP |
|---|