Yacht is no longer available for sale.
2023 ALVA YACHTS OCEAN ECO 90 #1 Yacht for Sale
Length 88' 1" (27.45m) Builder Alva Yachts Build 2023
- Guests
- 8
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
In The News
Specifications
| Builder | Alva Yachts |
|---|---|
| Model | Ocean ECO 90 |
| Length (LOA) | 88' 1" (27.45m) |
| Year | 2023 |
| Gross Tonn. | 264 |
| Draft | 4' (1.21m) |
| Beam | 46' 1" (14.02m) |
| Location | United States |
Dimensions & Capacity
| LOA | 88' 1" (27.45m) |
|---|---|
| LWL | 85' (26.97m) |
| Max Draft | 4' (1.21m) |
| Fuel Tank | 396 g (396 L) |
| Fresh Water | 396 g (396 L) |
| Gross Tonn. | 264 |
Construction
| Hull Material | Fibreglass/GRP |
|---|---|
| Ext. Designer | Henndesign |
| Max Speed | 16 Knots |
| Cruising Speed | 10 Knots |