Yacht is no longer available for sale.
2021 PERSHING 8X Yacht for Sale
Length 83' (25.55m) Builder PERSHING Build 2021
- Cabins
- 4
- Crew
- 3
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
In The News
Specifications
| Builder | PERSHING |
|---|---|
| Model | 8X |
| Length (LOA) | 83' (25.55m) |
| Year | 2021 |
| Beam | 19' (5.86m) |
| Range | 310 NM |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Sleeps | 8 |
| Heads | 3 |
| Crew Cabins | 3 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 3 |
| Capt. Quarters | Yes |
Dimensions & Capacity
| LOA | 83' (25.55m) |
|---|---|
| LWL | 65' (19.61m) |
| Min Draft | 5' (1.39m) |
| Fuel Tank | 1,638 g (6,200 L) |
| Fresh Water | 343 g (1,300 L) |
| Displacement | 67,000 |
Construction
| Hull Material | GRP |
|---|---|
| Hull Config | Planing |
| Ext. Designer | Fulvio De Simoni |
| Cruising Speed | 41 Knots |
| Range | 310 NM |