Asking
$3,900,000
2021 HELIOTROPE NL 70 SOLAR ELECTRIC Yacht for Sale
Length 70' (21.48m) Builder CUSTOM BUILT Build 2021
- Cabins
- 4
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Presenting the Heliotrope NL 70 Solar Electric Yacht 2020 with Unlimited Range and a "0" Carbon Footprint when run on her Solar Power Electric Motors. Custom built your way.
SOLAR POWERED MODEL AVAILABLE IN 6 MONTHS.
DIESEL POWERED MODEL AVAILABLE NOW.
In The News
Specifications
| Builder | CUSTOM BUILT |
|---|---|
| Model | HELIOTROPE NL 70 SOLAR ELECTRIC |
| Length (LOA) | 70' (21.48m) |
| Year | 2021 |
| Draft | 5' (1.29m) |
| Beam | 28' (8.53m) |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|
Dimensions & Capacity
| LOA | 70' (21.48m) |
|---|---|
| Max Draft | 5' (1.29m) |
| Fresh Water | 528 g (528 L) |
| Displacement | 121,000 |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|---|
| Cruising Speed | 6 Knots |