Yacht is no longer available for sale.
2019 AZIMUT GRANDE 35 METRI Yacht for Sale
Length 114' (35m) Builder AZIMUT YACHTS Build 2019
- Cabins
- 5
- Crew
- 6
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
Amenities
In The News
Specifications
| Builder | AZIMUT YACHTS |
|---|---|
| Length (LOA) | 114' (35m) |
| Year | 2019 |
| Draft | 7' (1.91m) |
| Beam | 24' (7.5m) |
| Location | Italy |
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Sleeps | 10 |
| Heads | 6 |
| Crew Cabins | 6 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 6 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 114' (35m) |
|---|---|
| Max Draft | 7' (1.91m) |
| Fuel Tank | 4,755 g (18,000 L) |
| Fresh Water | 793 g (3,000 L) |
| Displacement | 154 |
Construction
| Hull Material | GRP |
|---|---|
| Ext. Designer | Stefano Righini |
| Int. Designer | Achille Salvagni Architetti |
| Cruising Speed | 21 Knots |