Yacht is no longer available for sale.
2010 SUNSEEKER 40M Yacht for Sale
Length 131' (40.09m) Builder SUNSEEKER Build 2010
- Cabins
- 7
- Crew
- 5
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Amenities
In The News
Specifications
| Builder | SUNSEEKER |
|---|---|
| Model | 40M |
| Length (LOA) | 131' (40.09m) |
| Year | 2010 |
| Draft | 10' (2.87m) |
| Beam | 26' (8.14m) |
Accommodations
| Staterooms | 7 |
|---|---|
| Sleeps | 14 |
| Heads | 8 |
| Crew Cabins | 5 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 5 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 131' (40.09m) |
|---|---|
| Max Draft | 10' (2.87m) |
| Fuel Tank | 7,584 g (28,710 L) |
| Fresh Water | 365 g (1,380 L) |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|---|
| Cruising Speed | 24 Knots |