Yacht is no longer available for sale.
2000 116 BAGLIETTO Yacht for Sale
Length 116' (35.35m) Builder TRIDENT MARINE Build 2000
- Cabins
- 4
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
In The News
Specifications
| Builder | TRIDENT MARINE |
|---|---|
| Model | Baglietto 116 |
| Length (LOA) | 116' (35.35m) |
| Year | 2000 |
| Gross Tonn. | 473,993 |
| Location | United States |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Heads | 6 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 116' (35.35m) |
|---|---|
| Fuel Tank | 3,990 g (3,990 L) |
| Fresh Water | 660 g (660 L) |
| Holding Tank | 250 g (946 L) |
| Gross Tonn. | 473,993 |
Construction
| Hull Material | Composite |
|---|---|
| Cruising Speed | 14 Knots |