Yacht is no longer available for sale.
20 YXT Yacht for Sale
Length 70' (21.46m) Builder OUTER REEF YACHTS Build 2027
- Cabins
- 2
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
In The News
Specifications
| Builder | OUTER REEF YACHTS |
|---|---|
| Model | 20 YXT |
| Length (LOA) | 70' (21.46m) |
| Year | 2027 |
| Gross Tonn. | 45 |
| Draft | 5' (1.29m) |
| Beam | 18' (5.51m) |
| Range | 2,000 NM |
Accommodations
| Staterooms | 2 |
|---|
Dimensions & Capacity
| LOA | 70' (21.46m) |
|---|---|
| LWL | 68' (20.65m) |
| Max Draft | 5' (1.29m) |
| Fuel Tank | 3,408 g (3,408 L) |
| Fresh Water | 238 g (238 L) |
| Gross Tonn. | 45 |
Construction
| Hull Material | Steel |
|---|---|
| Cruising Speed | 8 Knots |
| Range | 2,000 NM |