Asking
€600,000
1997 ARNO LEOPARD 27 Yacht for Sale
Length 87' (26.56m) Builder ARNO LEOPARD Build 1997
- Cabins
- 3
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
THE BEST LEOPARD 27 ON THE MARKET IN THE SOUTH OF FRANCE - FULL REFIT in 2023
ENGINES LIKE NEW (W6) - 2 NEW GENERATORS & GEARBOX FULLY SERVED
We are pleased to present you this unique LEOPARD 27 build in 1997 by ARNO.
The boat is commercial and sold in a turn key condition, if you wish to purchase a yacht already successful for charter in France, contact us.
-2 x MTU m90 2000
-2 x Kohler generators 22.5kva & 27kva ( 500h)
-3 cabins
-New Air-conditioning system
-Bow thruster
KEY FEATURES :
Full refit in 2023, the yacht is turn key condition and maintained by a proffessional crew
included : tender williams 325
In The News
Specifications
| Builder | ARNO LEOPARD |
|---|---|
| Model | 27 |
| Length (LOA) | 87' (26.56m) |
| Year | 1997 |
| Gross Tonn. | 79 |
| Draft | 4' (1.21m) |
| Beam | 21' (6.55m) |
Accommodations
| Staterooms | 3 |
|---|
Dimensions & Capacity
| LOA | 87' (26.56m) |
|---|---|
| Min Draft | 2' (0.6m) |
| Max Draft | 4' (1.21m) |
| Fuel Tank | 2,113 g (8,000 L) |
| Fresh Water | 32 g (120 L) |
| Holding Tank | 264 g (1,000 L) |
| Gross Tonn. | 79 |
| Displacement | 60,000 |
Construction
| Hull Material | Composite |
|---|---|
| Hull Config | Monohull |
| Cruising Speed | 22 Knots |