Yacht is no longer available for sale.
100 LEONARDO Yacht for Sale
Length 100' (30.75m) Builder AZIMUT YACHTS Build 2010
- Cabins
- 4
- Crew
- 4
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
In The News
Specifications
| Builder | AZIMUT YACHTS |
|---|---|
| Model | 100 LEONARDO |
| Length (LOA) | 100' (30.75m) |
| Year | 2010 |
| Gross Tonn. | 163 |
| Beam | 22' (6.8m) |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Sleeps | 10 |
| Heads | 4 |
| Crew Cabins | 4 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 4 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 100' (30.75m) |
|---|---|
| LWL | 81' (24.5m) |
| Min Draft | 9' (2.5m) |
| Fuel Tank | 2,840 g (10,750 L) |
| Fresh Water | 476 g (1,800 L) |
| Holding Tank | 872 g (3,300 L) |
| Gross Tonn. | 163 |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|---|
| Ext. Designer | Stefano Righini |
| Int. Designer | Carlo Galeazzi |
| Cruising Speed | 20 Knots |