Inquire for rates
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
In 2004, the builder Louisbourg combined its talents with Jean Pierre Bolduc for naval architecture and Danielle Vigneault for interior design. The 120 ft. TOUCH was the inspired result. An aluminum-hulled motor yacht, she sleeps up to 8 guests and can welcome eight for day cruising. She is powered by two MTU Detroit Diesel engines and has a cruising speed of 10 knots and a maximum speed of 13 knots. Her range is 1,300 nautical miles. Well cared for over the years, she benefited from a 2021 update to many of her soft goods and water toys. A crew of seven provide a welcoming, professional and dedicated service.
Life on Charter
This is the ideal yacht for exploring the cruising grounds of the Caribbean. Among the destinations, she favors are the British Virgin Islands, the US Virgin Islands, the Leeward Islands and the Bahamas. To make the very most of the tropical waters she has a great choice of watersports equipment. This includes paddleboards, SeaBobs, skis, sea kayaks and a wakeboard and kneeboard. There are also inflatable toys, beach equipment for trips ashore and fishing and snorkeling gear. Two tenders mean the crew can escort guests ashore whenever they desire. On deck, an eight-person Jacuzzi is a popular spot for relaxation.
Highlights of the Accommodation
A priority has been given to space, comfort, the highest-quality materials and designer detailing. The level of excellence extends to both the private and public areas. The staterooms are truly impressive. A master on the upper deck has a king-sized bed with a striking Lalique mirrored headboard. The en-suite features a large spa tub, a multi-head shower and marble sinks. Generous closet space and a full home-entertainment system add to the attractions. Below deck, a king-sized VIP stateroom and two further king-size staterooms have an equally impressive specification.
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Double Cabins | 4 |
| Sleeps | 8 |
| Builder | Louisbourg |
|---|---|
| Length (LOA) | 120' (36.58m) |
| Year | 2004 |
| Year Refit | 2022 |
| Gross Tonn. | 260 |
| Draft | 9' 6" (2.89m) |
| Beam | 25' (7.62m) |
| Range | 1,300 NM |
| Location | FL |
| Classification | IYB |
Complete the form below and one of our experienced charter brokers will be in touch soon.