Inquire for rates
OCTAVE Yacht for Charter
Length 119' 9" (36.5m) Builder Sanlorenzo Build 2018
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 8
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | Sanlorenzo |
|---|---|
| Model | Sanlorenzo SL118 |
| Length (LOA) | 119' 9" (36.5m) |
| Year | 2018 |
| Gross Tonn. | 269 |
| Draft | 7' 1" (2.25m) |
| Beam | 24' 1" (7.6m) |
| Location | Na Chom Thian, Thailand |
Toys & Tenders
- Tender
- Williams Dieseljet 565 - 9 pax
- Toys
- 1 x Waverunner SeaDoo Spark Rotax - 2 pax
- 1 x Sailing dinghy - Inflatable sailboat Tiwal 3 - 2 pax
- 2 x Inflatable Kayak - Index Explorer K2 - 2 pax & Itiwit - 2 pax
- 2 x Stand up paddleboard - Itiwit 10' touring & Aqua Marina Fusion 10'10''32''
- 1 x Wakeboard - Hyperlit motive series
- 1 x Water Ski - Obrien performer 68''
- 1 x Airdrone
- 1 x GoPro with many accessories
- Inflatable tows and Floaties
- 1 x Unicorn (1 pax)
- 1 x Pizza float (8 pax)
- 1 x Flying fish (6 pax)
- 1 x Towable Donut - Air Head Slice (2 pax)
- Diving
- 11 x Scuba tank 12L
- 10 x BCD - XSx1, Sx4, Mx5
- 10 x Regulators
- 9 pairs of diving fins - Aqua Lung Axpress ADJ
- 9 x Dive Computer - Shearwater Peregrine
- 6 pairs Scubapro gloves - Lx3, XLx3
- 10 x Diving hood
- 10 pairs Scubapro diving boots
- 15 x Snorkel mask - Scubapro x 10, IST Proline x 5
- 10 x Scubapro wet suits - Male (Mx3, Lx2, XLx1) and Female (XSx1. Sx2,Mx1)
- Dive compressor Coltri MCH11
- 10 x Snorkelling gear - Gull Emden 42-45, Scubarpro diving boats
- 14 pairs Subsea Beach Shoes - various sizes
- Snokelling
- 9 x Full face mask - Ocean Reef Neptune Space
- 19 pairs snorkelling fins - Gull Emden (various sizes)
- Fishing gear
- 4 x fishing rod
- 1 x speargun