weekly rates from
€190,000
MOKA Yacht for Charter
Length 138' (42.2m) Builder Sanlorenzo Build 2015/2023
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 9
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Adventure and luxury await aboard the 138-foot (42.2m) superyacht MOKA.
Days aboard MOKA can be spent enjoying the best of the on-water lifestyle on the yacht’s impressive outdoor living areas. While at anchor charter guests will gravitate to MOKA’s expansive main deck aft to soak up the sun and swim in the infinity pool with contraflow currents. Guests can then venture down the beach club to relax by the water’s edge, enjoy the yacht’s plethora of water toys and relish their favorite cocktail at the beach club bar.
Charter yacht MOKA’s interior is lavish yet cozy making charter guests feel right at home. She showcases a subdued color palette where beige and white are accentuated with pops of soft green and grey to create a calming ambiance. Francesco Paszkowski designed MOKA with expansive windows throughout, allowing guests to enjoy gorgeous views and flooding the interior with light.
After a fun-filled day, the yacht’s five sumptuous staterooms each offer the perfect haven for relaxing. MOKA features a heavenly main deck, full-beam master suite completed with a plush king-size bed, large dressing area and his-and-her en-suite bathroom. Guest are accommodated in two queen VIP staterooms and two convertible twin-bed staterooms. This dynamic accommodation layout makes MOKA ideal for family or friends charters.
Highlights
- Excellent exploration-style vessel
- Incredibly lavish yet extremely cozy
- Infinity pool with contra-jet (can be heated up to 38ºC/100.4ºF)
- Expansive deck spaces offering multiple dining and lounging options
- Stunning beach club complete with large swim platform
- Large array of water toys
- Approved RYA water sports center
- Excellent charter records
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Single Cabins | 2 |
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | Sanlorenzo |
|---|---|
| Model | Sanlorenzo 460 EXP |
| Length (LOA) | 138' (42.2m) |
| Year | 2015 |
| Year Refit | 2023 |
| Gross Tonn. | 469 |
| Draft | 8' 1" (2.5m) |
| Beam | 30' 1" (9.4m) |
| Classification | RINA |
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€190,000
High
€200,000
Cruising Regions
- West Mediterranean
- Monaco
- French Riviera
- Ibiza
- Balearic Islands
- Italian Riviera
- Amalfi Coast
- Corsica