weekly rates from
$160,000
LIMITED RISKS Yacht for Charter
Length 150' 7" (45.9m) Builder Cheoy Lee Build 2007/2025
- Guests
- 11
- Cabins
- 5
- Crew
- 10
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 1 |
| Convertible Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | Cheoy Lee |
|---|---|
| Length (LOA) | 150' 7" (45.9m) |
| Year | 2007 |
| Year Refit | 2025 |
| Gross Tonn. | 473 |
| Draft | 9' 215" (2.8m) |
| Beam | 29' 6" (9m) |
| Range | 6,000 NM |
| Location | West Palm Beach, United States |
Toys & Tenders
- Tenders:
- 7.9m (26 ft) Sea Hunt with twin Yamaha 150hp 4 stroke outboards
- 3.3m (10’10”) AB RIB Jet with a 100hp inboard
- Toys:
- 2 x Yamaha VX Cruiser Waverunners
- 2 x Lift Foils
- 2 x Inflatable Kayaks
- Waterskis
- Wakeboard
- 2 x 3.5m (11.6ft) Inflatable stand up paddle boards
- 5 x Surfboards
- Aquabana inflatables (sofa - 3 pax, towable inner tube - 2 pax)
- Jelly Fish Pool 4m (13ft) x 4m (13ft)
- Fishing gear
- Snorkelling gear (14 x sets of masks, snorkels, 22x fins (S, M, L, XL, XXL), wetsuit tops - most sizes)
- Diving gear (1 x compressor, 8 x tanks, 2 x small, 2 x medium, 2 x large BCDs, 3/2 wetsuits)
- Rendez-vous only
- Beach party set-up:
- Beach BBQ
- 3 x Gazebo 3m (10ft) x 3m (10ft)
- 10 x Beach chairs
- 3 x Tables
- Coolers, set of melamine plates and cutlery for beach BBQ
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$160,000
High
$175,000