weekly rates from
€300,000
PARA BELLUM Yacht for Charter
Length 154' 2" (47m) Builder Sanlorenzo Build 2023
- Guests
- 11
- Cabins
- 6
- Crew
- 10
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | Sanlorenzo |
|---|---|
| Length (LOA) | 154' 2" (47m) |
| Year | 2023 |
| Draft | 9' 17" (2.75m) |
| Beam | 31' 6" (9.6m) |
Toys & Tenders
- TENDERS
- 1 x 8.66m XO Explr 10 Aluminium hull with 2 x Mercury V8 250Hp, enclosed cabin, A/C, WC, 2 x anchors, separate crew cabin (to be moved on main aft deck for passages exceeding 7h)
- 1 x 3.55m Agilis rescue tender 130hp Rotax engine
- WATERSPORTS
- 1 x 3-seater Jet ski Seadoo Spark TRIXX 3up (yellow-green colour)
- 1 x Jetski Seadoo GTX LTD 300 (Blue Abyss colour)
- 1 x Waterslide (from upper deck)
- 2 x Seabob F5S
- 1 x Wakeboard
- 1 x Inflatable Sofa
- 1 x Inflatable Tube
- 2 x SUP Inflatable paddleboards
- 1 x inflatable kayak
- 1 x Adult water skis & 1 x children water skis
- 2 x Dock parking stations for water toys and jet skis
- 11 x Snorkelling gear
- Ashore beach setup including a gazebo, two tables, three lounge seatings and additional equipment
- Additional equipment: 11x Goggles, 3 x Adult Swimming gloves, 5 x wakeboard gloves, 12 x wetsuits, 13 x Lifejackets, 14 x fins, 10 x beach shoes, 6 x helmets
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€300,000
High
€330,000