weekly rates from
€45,000
GITANES Yacht for Charter
Length 116' 1" (35.4m) Builder Benetti Build 1982/2022
- Guests
- 10
- Cabins
- 4
- Crew
- 6
‘India’ is a 116.14ft /35.4m Custom motor yacht built in 1982 by Benetti and last refitted in 2015.
Her stunning exterior design is the work of Benetti, and she was previously named Dry Spirit.
India’s sumptuous interior layout sleeps up to 10 guests in 4 rooms, including a master suite, 1 double cabin, 2 twin cabins and 2 Pullman beds. She is also capable of carrying up to 7 crew members onboard to ensure you and your guests enjoy a truly opulent yachting experience and make full use of all her amenities.
Her impressive leisure and entertainment facilities make her perfect for entertaining friends and family. There’s space for enjoying lavish dining or simply kicking back.
She is built with a steel hull and aluminium superstructure. With a cruising speed of 10 knots, a maximum speed of 12 knots and a range of 3,300nm from 36,700litre fuel tanks, she combines high-performance with style.
She also comes complete with a modern stabilization system to reduce roll motion even during rough seas, and the yacht also has ‘at anchor stabilizers’ to keep things smooth even at anchor/zero speed.
The yacht has a great Wi-Fi connection throughout, so you’ll be able to check emails or share your experience on social media. Air conditioning keeps conditions comfortable throughout the cabins, so you’ll stay cool even on those hot, humid days or nights.
When it comes to fun and recreation, you’ll find toys onboard including a 1 x 2 seat Waverunner, Water-Skis, 1 x Doughnut, Inflatable water toys, 2 x Paddleboards, and 1 x 2 Person Kayak.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Single Cabins | 2 |
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | Benetti |
|---|---|
| Length (LOA) | 116' 1" (35.4m) |
| Year | 1982 |
| Year Refit | 2022 |
| Gross Tonn. | 176 |
| Draft | 9' 17" (2.75m) |
| Beam | 23' 4" (7.1m) |
| Location | Italy |
Toys & Tenders
- JET SKY YAMAHA Wave Runner 100 HP, WATER SKI, MASK, SNORKEL AND FINS, DONUTS AND BANANA, 2 x SUP, WAKE BOARD, SEA DOO SCOOTER RS-2
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€45,000
High
€49,000