weekly rates from
$78,230
BLOSSON Yacht for Charter
Length 103' 2" (31.45m) Builder Astondoa Build 2004/2021
- Guests
- 10
- Cabins
- 4
- Crew
- 10
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Single Cabins | 1 |
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | Astondoa |
|---|---|
| Length (LOA) | 103' 2" (31.45m) |
| Year | 2004 |
| Year Refit | 2021 |
| Draft | 10' 23" (3.1m) |
| Beam | 22' 4" (6.8m) |
Toys & Tenders
- Tender: 6.4m Eye Candy; 1 x Yamaha Engine 150hp, deep V-Hull shape. Takes 2xcrew, 8xguests.
- 1 x jet skis, new 2024. (For the guest to use the jetski, a license is not required. There are only some islands that using water sports are not allowed such as Phi Phi & National Park areas. If the guests would like to use the jetskis crew will take them to islands that allow jetskis/watersports, such as Naka island or Racha island as these destinations have no watersports limitation.)
- 2 x Paddle Boards
- 1 x Yamaha Sea Scooter
- Beach Club Sea Pool, new 2024
- Inflatable slide, new 2024
- Inflatable ring similar shape to a duck/unicorn
- Snorkeling masks& fins
- Ecobioball Golf Ball Driving (US$10 per ball)
- Bow garage for crane and tender
- TRAC 370 SERIES Stabilizers at anchor and underway (not Zero speed).
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
$78,230
High
$109,450
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$78,230
High
$109,450